Dne 21. 10. 2019 jsme šli s naší třídou na exkurzi do ESOZ v Chomutově, kde jsme se seznámili s výrobou a přenosem elektrické energie. Provázel nás pan učitel Evžen Snášel, který nám vysvětlil, jak fungují různé druhy elektráren, např. geotermální využívají teplo z hlubokého podzemí, fotovoltaické pracují na bázi slunečního záření a také větrné, což jsou velké turbíny, které využívají proudění vzduchu. Otáčením vrtulí však způsobují hluk, třeba 150 m od turbíny to je až 50 dB. Také jsme si povídali o polovodičích.

Poté jsme luštili kvíz, který obsahoval 10 otázek. Tam jsme se dozvěděli, jestli se vyplatí kupovat nové spotřebiče, když nám starší ještě fungují, kolik je °C v chladničce a mrazničce, zda se vyplatí sporák s indukční nebo sklokeramickou deskou a na co se v domě spotřebuje nejvíce elektrické energie. Po vyhodnocení se první tři výherci mohli radovat i z výhry, která pro ně byla připravena. Exkurze se nám moc líbila.  

Žáci 7. A